تبلیغات
لطفا صبر کنید (در حال انتقال به آدرس جدید.) - آنچه باید درباره زیارت عاشورا بدانیم
زیارت عاشورازیارت عاشورا، پاداش بزرگ: صالح پسر عُقْبه، از یاران امام پنجم علیه‏ السلام به نقل از پدرش می‏گوید: امام باقر علیه‏ السلام فرمود: «کسی که در روز عاشورا، از نزدیک امام حسین علیه‏ السلام را با چشم گریان زیارت کند، خداوند پاداش بزرگی به او می‏دهد». عُقبه به حضرت عرض کرد: «جانم به قربانت! اگر کسی امکان حضور در کربلا و حرم مطهّر آن حضرت را در روز عاشورا نداشته باشد و بخواهد از راه دور او را زیارت کند، تکلیف او چیست؟» حضرت فرمود: «پیش از ظهر در جای بلندی بایست و پس از اشاره به سوی مرقد آن حضرت بر او سلام کن و بر ستمگران و قاتلان او لعن و نفرین کن. سپس دو رکعت نماز زیارت بخوان و هر چه می‏توانی بر مصیبت امام گریه کن. خاندانت را نیز بر این عمل ترغیب کن». آن‏گاه در پایان افزودند: «من ضمانت می‏کنم هر کسی این کار را انجام دهد، خداوند پاداش یاد شده را به او بدهد».

زیارت پیامبران

فردی به نام عَلْقَمه می‏گوید: به امام باقر علیه‏ السلام عرض کردم: «اگر قصد زیارت امام حسین علیه‏ السلام را از دور یا نزدیک داشتم، چگونه زیارت کنم؟» حضرت فرمودند: «مانند کسی که سلام می‏دهد، به سوی آن حضرت روی کن و با توجه و حضور قلب به آن سوی نگاه کن و پس از گفتن اللّه‏ اکبر این‏گونه بخوان: السلام علیک یا ابا عبداللّه‏... (و متن زیارت عاشورا را به وی می ‏آموزد) و پس از آن دو رکعت نماز بگزار». آن‏گاه فرمودند: «فرشتگان نیز آن حضرت را این‏گونه زیارت می‏کنند و پاداش چنین زائری بسیار بزرگ است. خداوند درجات او را بالا می‏برد و نام او را در زمره همراهان امام حسین علیه‏ السلام و شهیدان کربلا نگاشته، ثواب زیارت رسولان و پیامبران الهی را برای وی ثبت می‏کند».

وعده خدا و پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم)
صفوان از یاران امام ششم می‏گوید: امام صادق علیه ‏السلام با اشاره به سوی قبر امام حسین علیه ‏السلام، این زیارت (زیارت عاشورا) را خواند و پس از آن دو رکعت نماز گزارد. آن‏گاه فرمود: «هرگاه حاجت و گرفتاری‏ای داشتی، در هر جا که هستی، این زیارت و دعای پس از آن را بخوان و از خدا حاجتت را بخواه. بی‏ تردید خدا و پیامبر به وعده خویش عمل می‏کنند و نیازمندی تو را برمی ‏آورند».

زیارت عاشورا، حدیث قدسی
محدّث نوری، از استادان مرحوم شیخ عباس قمی می‏گوید: «در فضل و مقام زیارت عاشورا همین بس که از سِنخ دیگر زیارت‏ها نیست که به ظاهر از انشا و املای معصومی باشد. هر چند از قلوب پاک ایشان چیزی جز آنچه از عالَم بالا به آنجا برسد، بیرون نمی ‏آید، ولی این زیارت از سنخ احادیث قُدسیه است که به همین ترتیب زیارت و لعن و سلام و دعا از خدای متعالی به جبرئیل امین و از او به خاتم النبیین صلی‏ الله‏ علیه ‏و‏آله ‏وسلم رسیده است و به حسب تجربه، مداومت به آن در چهل روز یا کمتر، در برآوردن حاجات و رسیدن به مقاصد و دفع دشمنان بی‏نظیر است».

مداومت بر زیارت عاشورا
آیت اللّه‏ شبیری زنجانی، از مراجع تقلید می‏گوید: «یکی از چشم‏های فرزند آقای حاج سید محمد بجنوردی بر اثر عارضه‏ای نابینا شده بود و به نظر پزشکان ـ حتی پزشکان خارج از کشور ـ به علت رشد آن عارضه، چشم دیگرش نیز نابینا می‏شد. ولی آن شخص شفا یافت. یکی از بستگان وی، سیدالشهداء را در عالم رؤیا دید که به وی فرمود: «ما به جهت اینکه او به زیارت عاشورا مداومت داشت، سلامتی چشم دیگرش را از خدا گرفتیم».

تنها زیارت عاشورا
یکی از بزرگان حوزه می‏فرماید: امام جماعت مسجد محمدیه قم، جناب حجة‏الاسلام والمسلمین سیدحسین برقعی به من گفتند: «پس از
سانحه‏ای که برای من روی داد، به فراموشی شگفت‏آوری دچار شدم؛ به گونه‏ای که تمامی اعضای خانواده و فرزندان خویش را می‏دیدم، ولی هیچ کدام از آنها را نمی‏شناختم. تنها چیزی را که فراموش نکرده بودم، زیارت عاشورا بود که آن را از حفظ می‏خواندم».

ادای دِین
عالم متقی، مرحوم آیت اللّه‏ نجفی قوچانی (نویسنده کتاب سیاحت غرب)، در زندگی‏نامه خود می‏نویسد: «پدرم بسیار مقروض بود و بدهی‏اش پیوسته بیشتر می‏شد. من بنا گذاشتم که چهل روز زیارت عاشورا بخوانم. بدین ترتیب، هر روز دو ساعت پیش از ظهر خواندن دعا را آغاز می‏کردم و هنوز ظهر نشده بود که زیارت تمام می‏شد. پس از چهل روز، نامه‏ای از پدرم دریافت کردم که خبر مسرت‏بخش ادای دِین خودش را برای من نگاشته بود. از آن پس، دل قوی داشتم و هر حاجت مهمی که برایم پیش می‏آمد، به آستان مقدس حسینی علیه ‏السلام روی می‏آوردم و با قرائت چهل بار زیارت عاشورا نیازم برآورده می‏شد».

آخرین ذکر، زیارت عاشورا
مرجع بزرگ، آیت اللّه‏ العظمی بهجت درباره زیارت عاشورا می‏گوید: «مضمون زیارت عاشورا گواه و روشن کننده عظمت آن است... در سندها آمده است که زیارت عاشورا از حدیث‏های قُدسی است.
برای همین، با وجود فراوانی کارهای علمی موجود نزد علما و اساتیدمان، آنان همیشه مراقب خواندن زیارت عاشورا بودند. مرحوم آیت اللّه‏ شیخ محمدحسین اصفهانی از خداوند متعالی می‏خواست کلمات پایانی عمرش، زیارت عاشورا باشد، و پس از آن به سوی باری تعالی بشتابد. خداوند نیز دعای وی را اجابت کرد و پس از اتمام خواندن زیارت عاشورا روحش به ملکوت اعلی شتافت و قرین رحمت گردید».

همیشه با زیارت عاشورا
صاحبان بصیرت، همیشه به خواندن زیارت عاشورا توجه داشتند و آن را به دیگران نیز سفارش می‏کردند. مرحوم شیخ رجبعلی خیاط که حالات معنوی او مشهور خاص و عام است، در توسل به اهل بیت علیه‏ السلام به زیارت عاشورا تأکید فراوانی داشت و می‏فرمود: «در عالم معنا به من توصیه کرده‏اند که زیارت عاشورا بخوان». وی به دیگران نیز سفارش می‏کرد: «تا زنده‏اید زیارت عاشورا را از دست ندهید».

منبع:
سایت موعود برگرفته از ماهنامه گلبرگ
زیارت 
عاشورا


دسته بندی: مقالات،

نظرات

تاریخ ارسال: یکشنبه 1392/08/26 تعداد بازدید:

 نظرات و دیدگاهها:
نوای سیناخوشرفتار
یکشنبه 1392/09/10 02:06 ب.ظ
سلام و خسته نباشید.
فایل های صوتی جلسه هفتگی 6/9/92 مصادف با ایام شهادت امام سجاد ع و شب 24 محرم الحرام با نوای گرم سینا خوشرفتار روی صفحه ما قرار گرفت .
منتظر حضور گرم و نظرات خوبتون هستیم.

لبیک یا خامنه ای ./


...
چهارشنبه 1392/09/6 06:07 ب.ظ
سلام اگه می شه شما هم منو با عنوان :***چهارده گل لاله***لینک کنید
احسان
دوشنبه 1392/09/4 11:51 ب.ظ
سلام خبر رو توی سایت فریادگیلان زدم
اینم لینکش:
http://faryaadegilan.com/9394
محمد علی حیدری
دوشنبه 1392/09/4 08:01 ق.ظ
باسلام وقبولی عزاداری های شما دل سوختگان .
با تار نمای حاج جواد تلطفی در حسینیه ارباب در محضر شما یاران حضرت دوست هستیم و
آماده هر گونه تبادل با شما
مدیرت تارنما محمد علی حیدری
j.talatofi@gmail.com
http://talatofi.blogfa.com/
کلب رقیه (س)
یکشنبه 1392/09/3 11:47 ق.ظ
باسلام وخسته نباشید به وبلاگ شخصی سهیل آذرآبادهم سری بزنید www.soheilazarabad.blogfa.com
وحید
یکشنبه 1392/09/3 10:53 ق.ظ
بیخیال داش نخواستیم یاعلی
مکتب الزینب(س)شهرستان رشت
جمعه 1392/09/1 07:03 ب.ظ
از کوچه ها

که رد می شوم

دلم شور می زند

خصوصا وقتی چشمم

به بام خانه ها می افتد!


این روزها فقط یازینب (س)


امان از دل زینب(س)
سید
جمعه 1392/09/1 12:52 ق.ظ
سلام
مراسم دهه سوم محرم رو ضبط میکنید ان شاالله؟
مشتاق دیدن و شنیدن مراسماتتون هستیم
یاعلی
پاسخ خادمین شهدا :با سلام و عرض ادب خدمت شما؛
متاسفانه سیستم صوتی هیئت فاقد رکوردر می باشد و در حال حاضر امکان ضبط مراسمات با کیفیت مناسب و قراردهی در سایت وجود ندارد.
همچنین در فکر خرید یک سیستم جدید برای هیئت هستیم که با وجود مشکلاتی هم اکنون قادر به این کار نمی باشیم.
با تشکر از نظرتان.
یا علی.
کلب رقیه (س)
پنجشنبه 1392/08/30 09:28 ب.ظ
باسلام وخسته نباشید به وبلاگ شخصی کربلایی سهیل آذرآباد هم سری بزنید www.soheilazarabad.blogfa.com
وحید
سه شنبه 1392/08/28 07:40 ب.ظ
سلام خدمت بچه محل های گلم هیئتتون خیلی عالی شده چند وقت پیش یه نظر داده بودم گفتم از مداحی که از سیاهکل آورده بودین استفاده کنین ولی متاسفانه براتون مهم نبود حرفمون....یاحسین
پاسخ خادمین شهدا :با سلام و عرض ادب خدمت شما؛
نظر اعضای هیئت در این است که بیشتر از مداحان همین شهر استفاده شود.
با این حال بعضی مراسمات از مداحان سایر شهرها و استان ها استفاده می شود.
چشم حتماً نظر شما رو به مسئول هیئت انتقال میدهم.
تصمیم نهایی با اعضای هیئت است و این بدین معنا نمی باشد که حرف شما برای ما مهم نباشد.
با تشکر از حضورتان.
یا علی.
سوختگان وصال
سه شنبه 1392/08/28 07:29 ق.ظ
سلام و عرض تسلیت
گلچین مداحی محرم 92 کربلایی حمیددهاقین بر روی پایگاه قرار گرفت.
آدرس:
http://sukhteganevesal.rozblog.com/page/%D8%AF%D9%87%D9%87%20%D8%A7%D9%88%D9%84%20%D9%85%D8%AD%D8%B1%D9%85
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.