تبلیغات
لطفا صبر کنید (در حال انتقال به آدرس جدید.) - درس هایی از ازدواج حضرت زهرا و حضرت علی (علیهما‎السلام)
ازدواج حضرت 
علی (ع) و حضرت فاطمه (س)از ماجرای ازدواج حضرت علی ‌و حضرت فاطمه‌(علیهماالسلام) نکات بسیار جالبی را می‌آموزیم که اگر خواهان سعادت و پیروی راستین اسلام هستیم، بایستی تا مرز توان تلاش کنیم تا مراحل اول ازدواج بر مبنای صحیحی صورت گیرد، و دوم آن که ساده‌ زیستی در تمام شوون زندگی جامعه و بخصوص ازدواج راه یابد، وگرنه قید و بندهای اجتماعی در امر ازدواج که بیشتر نشأت گرفته از فرهنگ غیر اسلامی و یا ساخته و پرداخته ذهن‌های کوتاه مادی و اشرافی است چون غل و زنجیر بر دست و پای جوانان و والدین آنها می‌افتد و هر روز این غل و زنجیر بزرگتر و سنگین‌تر می‌شود،
تا جایی که امکان هر نوع حرکت صحیحی را می‌گیرد و حیات جامعه را به سوی نابودی می‌کشاند، و بر فساد و نابسامانی‌های روانی و مشکلات اخلاقی می‌افزاید.

کفو و همتا بودن
یکی از اصول اساسی و رازهای موفقیت ازدواج، کفو و همتا بودن دختر و پسر با هم است، زیرا تنها در صورت همتا و هم‎شأن بودن دو زوج است که درک متقابل آنان از یکدیگر امکان‌پذیر است.

برخی تصور می‌کنند کفویت تنها به شرائط ظاهری از قبیل مسائل نژادی و یا وضعیت مادی و رفاهی بستگی دارد. در صورتی که چنین نیست، بلکه همتایی و هم سویی آرمان‌ها، خواست‌ها و تمایلات روحی و روانی افراد، میزان آگاهی‌های علمی و دینی و میزان تعهد عملی به مکتب و مذهب، و ارزش نهادن به ویژگی‌های اخلاقی و فرهنگی است.

اگر مسئله همتایی نبود، بدون تردید دختران زیبایی در مدینه بودند که از ازدواج با حضرت علی (علیه‌السلام) خرسند می‌شدند. اما او حتی از آنان خواستگاری هم نکرد و برای حضرت فاطمه (علیهاالسلام) نیز خواستگاران فراوانی بودند اما حضرت فاطمه(علیهاالسلام) و پیامبر(صلی‌ الله علیه و ‌آله) به این وصلت‌ها راضی نشدند.

تنها حضرت فاطمه(علیهاالسلام) و روح والای او بود که زیبایی‌ها و شکوه معنوی حضرت علی (‌علیه‌السلام) را درک می‌کرد. در این مورد پیامبر اکرم(صلی ‌الله علیه و آله) فرمودند: اگر خدا علی را نمی‌‌آفرید برای فاطمه کفو و همتایی وجود نداشت

خواستگاری بدون واسطه
خواستگاری بدون هیچ تشریفات و حضور واسطه انجام شد و حضرت علی‌ (علیه‌السلام) شخصاً به خواستگاری حضرت فاطمه(علیهاالسلام) از پیامبر اکرم(صلی‌ الله علیه و آله) اقدام نمود.

شرط اول: رضایت دختر
پیامبر گرامی(صلی ‌الله علیه و آله) بدون رضایت دخترش حضرت فاطمه(علیهاالسلام) به خواستگار پاسخ مثبت نداد.

قناعت
در تهیه جهیزیه به ضروری‌ترین و ابتدایی‌ترین وسائل زندگی در آن عصر بسنده شد، از سیرت پیامبر اسلام(صلی‌ الله علیه و آله) می‌آموزیم که باید در الگوی مصرف تجدید نظر کنیم و در زندگی فناپذیر و زودگذر دنیا به حداقل ممکن قناعت ورزیم تا از گذرگاه پرهیاهوی زندگی سبکبار بگذریم و تن به بردگی این و آن ندهیم.

مگر حضرت فاطمه (علیها‌السلام) دختر پیامبر (صلی ‌الله علیه و آله) رهبر بی‌نظیر مسلمانان نبود؟ مگر از نژاد بنی‌هاشم یعنی اصیل‌ترین و شریف‌ترین تیره‌های عرب به حساب نمی‌آمد؟ مگر مادرش حضرت خدیجه(علیها‌السلام) ثروتمندترین زن عرب در عصر خویش نبود؟ مگر از همه جهات علمی فردی آگاهتر و اندیشمندتر از همگان نبود؟ مگر پیامبر گرامی اسلام(صلی‌ الله علیه‌ و آله) نمی‌توانست جهیزیه زیادی را همراه دخترش کند؟

پاسخ همه این سوالات «مثبت» است اما منش و روش پیامبر عظیم ‌الشأن اسلام(صلی‌ الله علیه و ‌آله) و خاندانش بر ساده‌ زیستی استوار است.

متأسفانه در برخی خانواده‌ها به خصوص قشر مرفه جامعه جهیزیه دخترانشان نمایشگاه بین‌المللی کاملی است از لوازم خانگی داخلی و خارجی که برقش چشم‌های ظاهربین را خیره می‌کند.

مراسم خواستگاری علی علیه السلام از فاطمه علیهاالسلام
علی علیه السلام سر به زیر انداخته و از نهایت حیا با سرانگشتان خود زمین را لمس می کند و از گفتن درخواست خود خجالت می کشد تا این که رسول خدا سکوت را می شکند و از او می خواهد درخواستش را بر زبان آورد. علی علیه السلام در حالی که عرق شرم بر جبین مبارکش چون شبنمی بر گُل نشسته بود، با خجلت و کم رویی و با جملاتی زیبا و سرشار از ادب، فاطمه علیهاالسلام را از پدرش خواستگاری کرد.
بدین سان مولای شیعیان برای امر مهم ازدواج قدم پیش گذاشت تا به سنّت پایدار اسلام و پیامبرخدا صلی الله علیه و آله وسلم عمل کند؛ زیرا هیچ کس بیش از او به سنّت رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم پایبند نبود تا جایی که حتی خواسته خود را هیچ گاه بر خواسته پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم مقدّم نداشت.

پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم ازدواج را سنّت خود معرفی کرد و هم او بود که ازدواج نکردن را روی گردانی از سنت خویش، یعنی خروج از اسلام، می دانست. و همواره به ازدواج جوانان امّت خویش می بالید و خطاب به آنان می فرمود: «ازدواج کنید و خانواده تشکیل بدهید که من در روز قیامت به شما مباهات می کنم»

هم ترازی در ازدواج
هم پایگی و هم ترازی زن و مرد در ازدواج، ملاکی است که غالبا مورد توجه قرار می گیرد، ولی چه بسیار ازدواج ها که با وجود این هم پایگی ها، از هم گسیخته می شود و راز این اتفاق، در نوع این هم پایگی است. در همسری مولا علی علیه السلام و بانوی دو عالم فاطمه زهرا علیهاالسلام سخن از هم شأن بودن در مقام الهی آنان بود. هرچند دانایی، دارایی، زیبایی و بسیاری از موارد دیگر نیز می تواند در این امر مؤثر باشد، ولی آن چه اصل و مایه استحکام این پیوند است، ایمان و رتبه معنوی و کمال روحی فرد است.

ساده امّا با شکوه
در مراسمی بی ریا و ساده، پس از یک خواستگاری بی پیرایه و به دور از تشریفات و سخت گیری ها، با تعیین مهریه ای برابر دارایی داماد و آن هم بسیار اندک و تهیه جهیزیه ای به همان اندازه ساده و بی پیرایه، آسمانی ترین و نورانی ترین پیوند عالم خلقت جان گرفت. مراسم عروسی در نهایت سادگی برگزار شد، ولی با این حال، تمام مردم شهر مدینه به ولیمه فراخوانده شدند.

آن ها، شادی کنان و دعاگویان، بدور از هر آن چه ذره ای نارضایتی خداوند را در پی داشته باشد، در مراسم حاضر شدند؛

مراسمی پاک، بزرگ، شکوه مند و مورد پسند خالق این پیوند مبارک، که گویی ازآسمان نیز سلام و تبریک بر آن می بارید.

مهریه حضرت فاطمه (علیهاالسلام)
مهریه سرور زنان عالم، دختر گرامی پیامبر اکرم، زنی که از مقام عصمت برخوردار بود عبارت است از:
1- یك زره كه به مبلغ چهارصد یا چهارصد و هشتاد یا پانصد درهم ارزش داشت.
2- یك دست لباس كتان یمنى.
3- یك پوست گوسفند دباغى نشده

یك عمل آموزنده
اسلام قرارداد مهرهاى سنگین را به صلاح ملت نمى‎داند و سفارش مى‎كند كه اگر دین و اخلاق داماد را پسندیدید درباره مهر سختگیرى نكنید و با كم قناعت كنید.
پیغمبر اكرم(صلّى الله علیه و آله) مى‎فرماید: بهترین زنان امت من كسانى هستند كه زیبا و كم مهر باشند.
امام صادق(علیه‎السلام) فرمود:
بدى زن در این است كه مهرش سنگین باشد
اسلام عقیده دارد كه مسابقه در ازدیاد مهر، زندگى را بر مردم سخت مى‎كند و مشكلات بزرگى را براى ملت بوجود مى‎آورد. باید با ایجاد تسهیل در امر ازدواج، جوانان را به تشكیل خانواده متمایل نمود تا از هزاران مفاسد اجتماعى و امراض روحى جلوگیرى شود.
مهرهاى سنگین بنیان اقتصادى داماد را در آغاز زندگى نوین متزلزل و سست مى‎كند، به محبت و صفاى زن و شوهر لطمه مى‎زند و جوانان را به ازدواج بى رغبت مى‎كند. رسول گرامى اسلام براى این كه عملا به مردم بفهماند كه مهرهاى سنگین به صلاح ملت نیست، دختر عزیزش را با همین مهر كه ملاحظه نمودید به عقد على بن ابى طالب(علیه‎السلام) درآورد. حتى به عنوان دین هم چیزى بر ذمه او قرار نداد.

جهزیه حضرت زهرا (علیهاالسلام)
رسول خدا به حضرت على(علیهماالسلام) فرمود: هم اكنون برخیز زره‎اى را كه برای مهر زهرا قرار دادی، بفروش و بهایش را نزد من حاضر كن تا براى شما جهزیه و اسباب خانه‎اى تهیه نمایم.
على بن ابى طالب(علیه‎السلام) زره را به بازار برد و فروخت. در روایت مختلف، بهاى آن بین چهارصد و چهارصد و هشتاد و پانصد درهم تعیین شده است. ناگفته نماند كه بنا بر بعضى روایات، زره را عثمان خریدارى كرد و بعدا به على اهدا نمود.

حضرت على(علیه‎لسلام)پول زره را گرفت و خدمت پیغمبر(صلی لله علیه و آله)تقدیم نمود. رسول خدا، ابوبكر و سلمان فارسى و بلال را احضار فرمود. مقدارى از پولها را به آنان داد و فرمود: با مقدارى از این پول‎ اسباب و لوازم زندگى براى فاطمه(علیهاالسلام) خریدارى كنید. قدرى از آن هم را به اسماء داد و فرمود: براى دخترم عطر و بوى خوش تهیه كن و بقیه را به ام سلمه سپرد.
ابوبكر مى‎گوید: وقتى پول‎ها را شمردم دیدم شصت و سه درهم است و به وسیله آن اسباب و لوازم زیرا را خریدارى كردم:

1- یك پیراهن سفید .
2- یك روسرى بزرگ .
3- یك حوله خیبرى.
4- یك تختخواب كه از پوست خرما بافته شده بود.
5- دو عدد تشك كتانى كه یكى از پشم گوسفند و دیگرى از لیف خرما پر شده بود.
6- چهار عدد بالش از پوست میش كه از گیاهى به نام اذخر پر شده بود.
7- یك قطعه حصیر هجرى.
8- یك عدد آسیاى دستى.
9- یك كاسه مسى.
10- یك مشك چرمى براى آبكشى.
11- یك طشت لباسشویى.
12- یك عدد كاسه براى شیر.
13- یك ظرف آبخورى.
14- یك پرده پشمى.
15- یك آفتابه.
16- یك سبوى گلى.
17- یك عدد پوست براى فرش.
18- دو كوزه سفالین.
19- یك عبا.
هنگامى كه جهیزیه حضرت زهرا را خدمت پیغمبر آوردند اشكش جارى شد و سرش را به جانب آسمان بلند كرد و گفت: خدایا این عروسى را براى كسانى كه ظرف‎هایشان گلى است مبارك گردان.

حیا در ازدواج
چشمانِ به زمین دوخته، قامت فروتن و سر به زیر افکنده و صدایِ آرام مولا، حکایت از شرم و حیای بسیار دارد و این حیامندی، در تمام لحظات برپایی اتصال آسمانی او با همسرش و ازدواج مبارک او در چشمان مولا علی علیه السلام و فاطمه زهرا علیهاالسلام به چشم می خورد.
این شرم زیبا و دلربا، تصویری است از ایمانی شگرف در وجود آن دو معصوم؛ که پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله فرمود: «حیا، تمام دین است» و این حیای آسمانی، تأییدی است بر ایمان و پاکی آن کس که به همسری برگزیده می شود.

منبع: انجمن گفتگوی دینی askdin


دسته بندی: مقالات،

نظرات

تاریخ ارسال: دوشنبه 1392/07/15 تعداد بازدید:

 نظرات و دیدگاهها:
مجنون الزینب ، دل فکار
شنبه 1392/08/11 04:10 ب.ظ
اگر غرق غم و ماتم و دردید؛

اگر مثل خزان خسته و زردید؛

اگر از دم خورشید جدا مانده و سردید؛

اگر هرچه مفاتیح نوشتند به لب زمزمه کردید؛

بدانید! دوای غمتان غیر غبار حرم کرب و بلا نیست، نگردید...

لبیک یا اباعبدالله الحسین...

منتظر نظراتتون هستیم...

عجل فرج
مکتب الزینب(س)شهرستان رشت
جمعه 1392/07/26 03:52 ب.ظ
پیش از زینب هیچ خواهرى را ندیده بودند كه رسول خون برادر باشد! زینب،كربلا را در آغوش كشید،در سلوک اسارت،همه جا را،زیر پا گذاشت و به دنیا آموخت كه چگونه مى شود پاى برجا ماند و ذلیل نشد!اگر شانه هاى اسارت خواهر نبود،كوله بار شهادت برادر بر زمین مى ماند! یكى باید باشد كه نگذارد كربلا را زنده بگور كنند،و زینب،همان یک تن است.
هیئت انصارالمهدی
جمعه 1392/07/26 04:29 ق.ظ
سلام وبلاگ واقعا زیبایی داری
به ما هم سر بزن و اگه تمایل به تبادل داشتی خبرم کن .

مکتب الزینب(س)شهرستان رشت
چهارشنبه 1392/07/24 02:08 ق.ظ
صدای زنگ قافله . . .
از تو بیابونا میاد . . .
كی بود منو صدا میزد . . .
كیه ی همسفر می خواد . . .
(عرفه آمد و بوی محرم را آورد)
التماس دعا...یا زینب
سه شنبه 1392/07/23 07:17 ب.ظ
آرزوی همیشگی من است که اگر روزی ساکن آسمانت شدم.. همسایه ی دیوار به دیوار دلت؛.. چون تو جاودانه باشم... آخر سبزتر از تو گیاهی در این آسمان نیست!...
شانه به شانه ات پیچ می خورم و می رسم به آفتاب...!
خدای من در ایام خانه قلبم تکانی بده و قدرتی تا نفس شیطانیم را قربانی کنم...
خدایا...
سه شنبه 1392/07/23 10:07 ق.ظ
با عرض سلام
وب سایت هیئت آل یاسین بهنمیر با درج مطالبی به مناسبت شهادت امام باقر (ع) و روزه عرفه به روز می باشد لذا از تمامی سروران و بزرگواران دعوت به عمل می آید.
هیئت آل یاسین بهنمیر.
نوای سینا خوشرفتار
دوشنبه 1392/07/22 01:02 ق.ظ
با سلام و خسته نباشید خدمت شما هم سنگری عزیز.

دانلود فایل های صوتی جلسه شهادت امام باقر ع روی صفحه ما قرار گرفت.

منتظر حضور و نظرات خوبتان هستیم

لبیک یا خامنه ای ./

یکشنبه 1392/07/21 02:23 ب.ظ
با سلام از سایتتون استفاده کردیم ممنون از زحماتتون

بانوحه های کربلایی سیدعلی پرپنچی به روز هستیم
در صورت تبادل لینک لطفا ما رو لینک کنید تا ما هم شما رو با افتخار لینک کنیم منتظریم یاعلی
وبسایت اختصاصی کربلایی سیدعلی پرپنچی:www.parpanchi.ir
نوکر
شنبه 1392/07/20 10:40 ق.ظ
با سلام خدمت شما مدیر سایت وبسایت خوبی استفاده کردیم
با نوحه های کربلایی سیدعلی پرپنچی در قم کاشان کرج تهران شهرقدس شهر ری بروجرد به روز هستیم
در صورت تبادل لینک لطفا به ما اطلاع دهید تا ما هم شما را با افتخار لینک کنیم (یاعلی)

وب سایت اختصاصی کربلایی سیدعلی پرپنچی:www.parpanchi.ir
هیئت ال یاسین بهنمیر
چهارشنبه 1392/07/17 08:08 ب.ظ
با عرض سلام و خسته نباشید
به اطلاع تمامی سروران می رساند که وب سایت هیئت آل یاسین با ویژه برنامه ی شهادت امام جواد به روز می باشد.
از حضوره گرمتان صمیمانه استقبال میکنیم.
تبادل لینک
دوشنبه 1392/07/15 03:24 ب.ظ
سلام خوبی ؟ از وبلاگت خیلی خوشم اومد اگه میشه منو به اسم :: خرید گزارش کارآموزی:: به آدرس | www.tarhdl.com | لینک کن بعد در وبلاگ | http://tafrihsara.mihanblog.com | پیام بزار تا با افتخار لینکت کنم
مینا
دوشنبه 1392/07/15 12:09 ب.ظ
سلام عزیزم من عاشق وبلاگ نویسیم هر روز میام به وبلاگ های میهن سر می زنم خیلی خوشم اومد از وبلاگت اگر مایلی بیا با هم بلینکیم تا آدرستو داشته باشم بتونم هر روز بهت سر بزنم
برادر
دوشنبه 1392/07/15 11:56 ق.ظ
سلام و خسته نباشید
ممنون.
وبلاگ خوبی دارید و مطلب بسیار خوب بود.
کاش همه ی ما در امر ازدواج و زندگی مشترک این بزرگان را الگو قرار می دادیم.

ممنون می شویم اگر در طرح"پژوهشی پیرامون حجاب" شرکت فرمایید.

در پناه خدا
موفق باشید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.