تبلیغات
لطفا صبر کنید (در حال انتقال به آدرس جدید.) - اعمال و فضیلت شب قدر (بخش چهارم)
اعمال و فضیلت شب قدرزیرا در سایه علم و معرفت و آگاهى است كه ما به عظمت این شب و آینده اى درخشان و بهره ورى از قرآن و مكتب انبیا و اوصیا رهنمون مى شویم و بى جهت نیست كه امام باقر (علیه السلام ) مى فرماید:
دانشمندى كه مردم از دانش او بهره مند گردند، بر هفتاد هزار عابد فضیلت دارد.
استاد حسن زاده آملى مى نویسد:
سند این حكم محكم خود را صدوق از حضرت رسول الله (صلى الله علیه و آله و سلم ) در من لا یحضره الفقیه روایت كرده است :
قال النبى (صلى الله علیه و آله و سلم ): بادروا الى ریاض الجنة . قالوا یا رسول الله (صلى الله علیه و آله و سلم ): و ما ریاض الجنة ؟ قال : حلق الذكر.(102)

فیض كاشانى (قدس سره ) در كتاب خود، پس از نقل حدیث در بیان آن گفته است :
منظور از حلقه ذكر، همنشینى با علماست ، هم چنان كه از حدیث اول این باب استفاده مى شود.(103)
نویسنده شهیر شیعه ، مرحوم محمد جواد مغنیه در كتاب مع علماء النجف نقل مى كند:
طلبه اى مبتدى ، شیخ اعظم انصارى (رحمه الله علیه ) را در حرم مطهر حضرت امیرالمؤ منین در شب قدر مى بیند، از ایشان مى پرسد: در این شب خجسته ، انجام دادن چه عبادتى افضل است ؟
شیخ در جواب از او مى پرسد؟ چه درسى مى خوانى ؟
طلبه جواب مى دهد: ((الفیه ابن مالك .))
شیخ مى فرماید: افضل اعمال آن است كه به حجره اى بروى و الفیه را مطالعه كنى .(104)
مرحوم شیخ ذبیح الله محلاتى مى نویسد:
از مرحوم سید جواد حسینى عاملى ، صاحب مفتاح الكرامه پرسیدند: در شب قدر، افضل و بهترین اعمال چیست ؟ فرمود: تحصیل علوم مذهبى .
درباره این بزرگوار نوشته اند، به قدرى در تحصیل ، جدى بود كه در ((شب قدر و روزهاى عید)) از تحصیل خوددارى نمى كرد، حتى در حال مریضى و ناتوانى و پیرى هم به تحصیل اشتغال داشت ؛ گفتنى است كه در آن موقعى كه وى كتاب مفتاح الكرامه را مى نوشت ، وهابیان به نجف اشرف حمله كردند و در تمام مدت ، این بزرگوار از نوشتن كتاب ، دست برنداشت .(105)
مرحوم صاحب جواهر در آخر كتاب ((دیات )) مى نویسد:
تمّ كتاب جواهر الكلام ، فى شرح شرائع الاسلام ، فى مسائل الحلال و الحرام فى لیلة الثلاثاء، ثلاثة و عشرین من شهر رمضان المبارك ، لیلة القدر التى كان من تقدیر الله تعالى فیها، اءن یتفضل علینا باتمام الكتاب المزبور.
و نیز حكیم سبزوارى در آخر شرح منظومه در حكمت چنین گوید:
و قد فرغ المؤ لف الفقیر، عن تسوید هذا الشرح فى یوم الجمعه الثالث و العشرین من شهر رمضان المبارك من سنة واحد و ستین و ماءتین بعد الالف ؛
متن این شرح را در روز جمعه 23 ماه مبارك 1261 به پایان بردم .
مفسر بزرگ قرآن ، علامه سید محمد حسین طباطبایى - حشره الله مع نبیه و اوصیائه الطاهرین - در آخر تفسیر كم نظیر المیزان ، تاریخ فراغ از تالیف این اثر ارزشمند را شب 23 رمضان ذكر فرموده است .
از علامه مجلسى نقل شده است كه فرمودند:
بهترین اعمال در این شبها طلب آمرزش و دعا براى مقاصد دنیا و آخرت خود و پدر و مادر، خویشان و برادران ایمانى ، اعم از زندگان و مردگان و اذكار و صلوات بر محمد (صلى الله علیه و آله و سلم ) و اهل بیت اوست .
سید ابن طاووس نیز مى فرماید:
نباید از دعا درباره اهل حق و برادران مسلمان در این شب امتناع كرد.
و در روایتى وارد شده است كه از رسول اكرم (صلى الله علیه و آله و سلم ) سوال شد:
در شب قدر چه از خدا بخواهیم ؟ فرمودند: عافیت و سلامتى .
آیة الله شیخ جعفر شوشترى (رحمه الله علیه ) مى فرماید:
بهترین عبادت ها یقین پیدا كردن به خداوند و زدودن پلیدى و آلودگى شك و تردیدها از دل ها و دور كردن كافر ماجرایى از خویشتن است .(106)
التوبة فی لیلة القدر
پاداش اعمال شب قدر

ثواب خواندن سوره قدر
از امام صادق (علیه السلام ) روایت شده است كه اگر كسى در شب بیست و سوم ماه رمضان ، هزار مرتبه سوره قدر را بخواند، چون صبح كند، یقین او شدید و محكم شده باشد.(107)

ثواب احیاى لیله القدر
پیامبر اكرم (صلى الله علیه و آله و سلم ) فرمودند:
من قام لیلة القدر، ایمانا و احتسابا، غفر له ما تقدم من ذنبه .(108) كسى كه شب قدر را به عبادت احیا بدارد و باایمان و صابر باشد، خداوند، گناهان گذشته اش را بیامرزد.

ثواب اعمال نیك دیگر
حضرت نبى اكرم (صلى الله علیه و آله و سلم ) فرمودند:
قال موسى : الهى ارید قربك ، قال : قربى لمن استیقظ لیله القدر. قال : الهى ارید رحمتك . قال : رحمتى لمن رحم المساكین لیله القدر. قال : الهى ارید الجواز على الصراط. قال : ذلك لمن تصدق بصدقه فى لیله القدر. قال : الهى ارید من اشجار الجنه و ثمارها. قال : ذلك لمن سبّح تسبیحة فى لیلة القدر. قال : الهى ارید النجاة من النار. قال : ذلك لمن استغفر فى لیله القدر. قال : الهى ارید رضاك . قال : رضاى لمن صلّى ركعتین فى لیلة القدر.(109)
حضرت موسى (علیه السلام ) در مناجات خود با خدا عرض كرد: خدایا، من خواهان قرب تو هستم . خداوند فرمود: قرب من از آن كسانى است كه لیله القدر را بیدار باشند. عرض كرد: خدایا، رحمتت را خواهانم . خداوند فرمود: رحمت شامل حال كسانى است كه در شب قدر به مساكین رحم مى كنند.
عرض كرد: خدایا، من جواز عبور از صراط را خواهانم .
خداوند فرمود: این جواز براى كسانى صادر مى شود كه در لیله القدر صدقه بدهند.
عرض كرد: خدایا، من خواهان درختان و میوه هاى بهشت هستم . خداوند سبحان فرمود: این نعمت براى كسانى است كه در لیله القدر به تسبیح مشغولند.
عرض كرد: خدایا، من نجات از آتش را مى طلبم . فرمود: نجات براى كسانى است كه در لیلة القدر به استغفار مشغولند.
عرض كرد: خدایا، من رضاى تو را مى طلبم . فرمود: رضاى من را كسى جلب كرد كه در لیلة القدر دو ركعت نماز خواند.

ثواب نماز
پیامبر اعظم (صلى الله علیه و آله و سلم ) فرمودند:
من صلّى ركعتین فى لیلة القدر، فقراء فى كل ركعة ، فاتحه الكتاب مرة و قل هو الله احد سبع مرات ، فاذا فرغ یستغفر سبعین مره ، فمادام لا یقوم من مقامه ، حتى یغفر الله له و لاءبویه . و بعث الله ملائكه یكتبون له الحسنات الى سنة اخرى و بعث الله ملكا الى الجنان یغرسون له الاشجار و یبنون له القصور، و یجرون له الانهار و لا یخرج من الدنیا حتى یرى ذلك كله ؛(110)
كسى كه در شب قدر، دو ركعت نماز بخواند و در هر ركعت ، بعد از حمد، هفت مرتبه ((سوره توحید)) را بخواند و پس از اتمام نماز، هفتاد مرتبه ((استغفر الله و أتوب الیه )) بگوید، از جاى خویش برنخیزد تا خداوند او و پدر و مادرش را بیامرزد و ملائكه اى بفرستد تا حسنات او را تا سال دیگر یادداشت كنند و ملك دیگرى را مامور سازد تا در بهشت براى او درختانى غرس كند و قصرهایى بنا سازد كه نهرهایى در آن جارى باشد و از دنیا نرود تا این كه این الطاف خدا را در حق خود مشاهده نماید.
امام باقر (علیه السلام ) فرمودند:
من احیى لیلة ثلاث و عشرین من شهر رمضان ، و صلى فیها ماءة ركعة ، وسّع الله علیه معیشته و كفاه امر من یعادیه ، و اعاذه من الغرق و الهدم و السرق من شر الدنیا و دفع عنه هول منكر و نكیر، و خرج من قبره و نوره یتلاءلاء لاهل الجمع و یعطى كتابه بیمینه و یكتب له براءة من النار و جواز على الصراط و امان من العذاب و یدخل الجنة بغیر حساب و یجعل فیها رفقاء النبیین و الصدیقین و الشهداء و الصالحین و حسن اولئك رفیقا.(111)
خدا رزق و روزى كسى كه شب بیست و سوم ماه رمضان را احیا بدارد و در آن شب ، صد ركعت نماز بخواند وسیع گرداند و در مقابل دشمن ، او را كفایت كند و از غرق شدن و ویرانى و سرقت ، او را پناه دهد و ترس منكر و نكیر را از او مرتفع سازد و از قبرش خارج مى شود، در حالى كه نور او براى اهل محشر تلاءلؤ دارد و نامه عملش را به دست راستش مى دهند و برات آزادى از آتش و از صراط و امان نامه از عذاب به او داده مى شود و بدون حساب و كتاب داخل بهشت مى گردد و در بهشت ، رفیق پیامبران و صدیقین و شهدا و صالحین خواهد شد و اینان خوب رفیقانى هستند.

ثواب صدقه
از امام على بن موسى الرضا (علیه السلام ) روایت شده است كه فرمودند:
من تصدق وقت افطاره على مسكین برغیف ، غفر الله ذنبه .(112)
كسى كه به وقت افطار، قرص نانى را به فقیرى صدقه دهد، خداوند گناهانش را بیامرزد.
امام صادق (علیه السلام ) نیز فرمودند:
من تصدق فى شهر رمضان بصدقه ، صرف الله عنه سبعین نوعا من البلاء.
كسى كه در ماه رمضان صدقه اى بدهد، خداوند سبحان ، هفتاد نوع بلا و گرفتارى را از او در خواهد كرد.

ثواب غسل شب قدر
قال موسى بن جعفر (علیه السلام ):
من اغتسل لیلة القدر و احیاها الى طلوع الفجر، خرج من ذنوبه .(113)
((كسى كه شب قدر غسل كند و تا طلوع فجر، احیا نگه دارد گناهانش ‍ بخشوده خواهد شد.))

ثواب قرائت سوره روم و عنكبوت
امام صادق (علیه السلام ) فرمودند:
من قراء سورتى العنكبوت و الروم فى شهر رمضان ، لیلة ثلاث و عشرین ، فهو والله یا ابا محمد، من اهل الجنة لا استثنى فیه ابدا.
كسى كه در شب قدر (شب بیست و سوم ماه رمضان ) دو سوره عنكبوت و روم را بخواند، به خدا - اى ابو محمد - او بدون استثنا اهل بهشت است .

ثواب دو ركعت نماز در كنار قبر ابى عبدالله الحسین (علیه السلام )
امام صادق (علیه السلام ) فرمودند:
فمن شهدها - لیله ثلاث و عشرین من شهر رمضان - عند قبر الحسین (علیه السلام ) یصلى عنده ركعتین أو ما تیسر له و ساءل الله الجنه و استعاذ به من النار آتاه الله ما ساءل و اءعاذه ما استعاذ؛(114)
((كسى كه كنار قبر امام حسین (علیه السلام ) شب بیست و سوم ماه رمضان را درك كند و در كنار قبر مطهر، دو ركعت یا آن مقدارى كه برایش ‍ مقدور باشد، نماز بگزارد و از خدا درخواست بهشت كند و از آتش دوزخ به خدا پناه ببرد، خداوند خواسته او را اجابت خواهد كرد.))

ثواب زیارت سید الشهداء (علیه السلام ) در شب قدر
امام صادق (علیه السلام ) فرمود:
اذا كان لیله القدر، فیها یفرق كل امر حكیم ، نادى مناد تلك اللیله من بطنان العرش : ان الله قد غفر لمن زار قبر الحسین (علیه السلام ) فى هذه اللیلة ؛(115)
((هنگامى كه شب قدر فرا رسد، در آن (شب ) هر (گونه ) كارى (به نحوى ) استوار فیصله مى یابد؛ در آن شب از درون عرش ، منادى ندا در خواهد داد كه : خداوند، كسى را كه در این شب ، قبر حسین (علیه السلام ) را زیارت كند، خواهد بخشید.))

اثر راز و نیاز با خدا در دل شب
شیخ صدوق (رحمه الله علیه ) در كتاب مجالس خود از ابن عباس نقل كرده است كه پیامبر اكرم (صلى الله علیه و آله و سلم ) فرمودند:
((هرگاه بنده نیایشگرى با خداى خود در دل شب ، خلوت كند و با او به مناجات و نیایش بپردازد، خداوند، نور ایمان را در دل وى ثابت گرداند، آن گاه كه خطاب به پروردگار جهانیان كرده و گوید:
یا رب ! یا رب ! یا رب ! خداوند جلیل ندا در دهد كه : لبیك عبدى ! از من بخواه تا عطایت كنم و بر من توكل كن تا كفایتت نمایم .))

همسانى پاره اى از اعمال با لیله القدر
فرهنگ غنى اسلام براى نشان دادن اهمیت فوق العاده و بیان عظمت پاره اى امور و سوق دادن مردم به آن سو، اجر آن اعمال را همسان با اجر عظیم لیله القدر معرفى كرده است .
از جمله این موارد، سه حدیث شریف زیر است :
پیامبر اكرم اسلام فرمودند:
من مشى فى صلح بین اثنین ، صلى علیه ملائكه الله حتى یرجع و اعطى اجر لیلة القدر؛(116)
((كسى كه در راه برقرارى صلح بین دو نفر گام بردارد، فرشتگان خدا بر او درود مى فرستند تا به منزل باز گردد و در نامه عملش اجر شب قدر نوشته خواهد شد.))
امام صادق (علیه السلام ) مى فرماید:
لیلة من امام عادل ، خیر من الف شهر ملك بنى امیه ؛(117)
((یك شب از ایام حكمرانى زمامدار عدالت پیشه ، بهتر از هزار ماه حكومت بنى امیه است .))
ابى بن كعب از پیامبر (صلى الله علیه و آله و سلم ) روایت كرده كه حضرت فرمود:
من قراء ((انا اءنزلناه )) اءعطى من الاءجر، كمن صام رمضان و أحیى لیلة القدر؛(118)
((كسى كه به قرائت ((انا انزلناه )) بپردازد، اجرش اجر كسى است كه ماه رمضان روزه داشته و شب قدر احیا بدارد.))

دست ها را به دعا برداریم
چون رمضان ، ماه نیایش و دعاست و على (علیه السلام ) فرموده است :
علیكم فى شهر رمضان ، بكثرة الاستغفار و الدعاء؛
بر شما باد در ماه رمضان به دعا و استغفار بسیار.
بى مناسبت نیست كه دست به دعا برداشته و بگوییم :
خداوندا!
از تو مى خواهیم كه بر محمد (صلى الله علیه و آله و سلم ) و آل او درود فرستى و همچنین بر امام زمان (عج ) ما، حجت حق ، منجى عالم بشریت نیز صلوات و سلامت را نثار كرده و فرجش را نزدیك فرمایى !
خداوندا!
لذت مناجات را در تمام عمر، به خصوص در شب هاى قدر به ما بچشان .
بارالها!
حلاوت تلاوت قرآن را همیشه خصوصا در شب هاى قدر به ما بچشان !
ایزدا!
در شب قدر براى ما آن مقدر فرما كه براى علما، صلحا و اتقیا، مقدر فرمایى .
خدایا! ما را از تمام خیرات نازل شده در ماه رمضان و شب قدر كامیاب گردان !
بار پروردگارا! دست هاى نیازمند ما را كه امشب به درگاه بى نیازت بلند شده ، ناامید برمگردان !
خدایا! شر توطئه گران و ابرقدرت ها و طاغوت هاى ستمگر كه قرن هاست مستضعفان را زیر پاى خود له مى كنند، خنثى كن !
خداوندا!
عزت از دست رفته كشورهاى اسلامى را به آنان باز گردان !
معبودا!
به وعده اى كه در قرآنت داده اى كه روزى مستضعفان زمین را به قدرت كامل برسانى و حكومت عدل را در جهان بگسترانى ، تحقق ببخش !
خدایا!
آنان كه بر ضد اسلام و مسلمانان نقشه هاى خائنانه مى كشند (خصوصا اسرائیل غاصب و آمریكاى جنایتكار) در دنیا رسوا و نقشه هایشان را نقش ‍ بر آب بفرما!
رحیما!
امشب وسیله هدایت گناهكاران ، گمراهان ، ره گم كردگان را فراهم و در سراسر این ماه (رمضان ) نشاط عبادت و انس با خودت را به ما عنایت بفرما!
اى محبوب دلها!
دعاهاى ما را در حق دیگران اجابت فرما و مرگ ما را شهادت در راه خود و زیر پرچم پیامبر عظیم الشاءن و تحت سایه ولایت اولیایت ، قرار بده !

مشاهده بخش اول          مشاهده بخش دوم          مشاهده بخش سوم

منبع:‌ كتاب شب قدر ((اعمال و فضیلت ))
نویسنده:‌
ناصر باقرى بیدهندى
برگرفته شده از سایت شهید آوینیدسته بندی: مقالات،

نظرات

تاریخ ارسال: شنبه 1392/05/5 تعداد بازدید:

 نظرات و دیدگاهها:
عشق من خدای من
دوشنبه 1392/05/7 02:00 ب.ظ
باسلام خدمت شما همسنگر عزیز

من لینکتون کردم شماهم اگه دوست داشتین

لینکم کنین ممنون

راستی وبلاگتون عالیه

یاعلی مدد
هما
شنبه 1392/05/5 08:22 ب.ظ
سلام وبلاگ شما را دیدم قالب و مطالبش قشنگ بود یه سر هم به من بزن و آدرستو برام بزار تا منم بتونم هر روز بهت سر بزنم همه وبلاگ نویسها هستند ضرر نمیکنیدممنون
http://fabner.net
رها
شنبه 1392/05/5 04:33 ب.ظ
سلام خوبی ؟
مطالب وبلاگ خیلی خاصه !!
پیشنهاد می کنم تو هم مثل من توی سایت لینک 118 تبادل لینک کنی. اینجوری بازدید وبلاگت هم خیلی خوب میشه . رایگانه رایگانم هست. خیلی از دوستان توی این سایت تبادل لینک کردن.

www.link118.com
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.